tt-rss unstable - en to ja translation catalogue (479 entries)

en: &nbsp;&nbsp;(Un)hide read feeds
ja: &nbsp;&nbsp;読んだフィードを隠す/再表示する

en: &nbsp;&nbsp;Clear articles
ja: &nbsp;&nbsp;記事を消す

en: &nbsp;&nbsp;Create filter
ja: &nbsp;&nbsp;フィルターを作成する

en: &nbsp;&nbsp;Edit this feed
ja: &nbsp;&nbsp;このフィードを編集する

en: &nbsp;&nbsp;Keyboard shortcuts
ja: &nbsp;&nbsp;キーボードショートカット

en: &nbsp;&nbsp;Mark as read
ja: &nbsp;&nbsp;既読として設定する

en: &nbsp;&nbsp;Rescore feed
ja: &nbsp;&nbsp;フィードのスコアを再集計する

en: &nbsp;&nbsp;Reset UI layout
ja: &nbsp;&nbsp;UI レイアウトのリセット

en: &nbsp;&nbsp;Reset category order
ja: &nbsp;&nbsp;カテゴリーの順番のリセット

en: &nbsp;&nbsp;Subscribe to feed
ja: &nbsp;&nbsp;フィードを購読する

en: &nbsp;&nbsp;Unsubscribe
ja: &nbsp;&nbsp;購読をやめる

en: (Click to change)
ja: (クリックで変更)

en: (Un)hide read feeds
ja: 読んだフィードを隠す/再表示する

en: 1 month old
ja: 1 ヶ月前

en: 1 week old
ja: 1 週間前

en: 2 months old
ja: 2 日月前

en: 2 weeks old
ja: 2 週間前

en: 3 months old
ja: 3 ヶ月前

en: <b>Fatal Error</b>: Please set DAEMON_UPDATE_LOGIN_LIMIT
    			to 0 in single user mode.
ja: <b>致命的なエラー</b>: シングルユーザーモードでは
    			 DAEMON_UPDATE_LOGIN_LIMIT を 0 に設定してください。

en: <b>Fatal Error</b>: You forgot to copy 
    		<b>config.php-dist</b> to <b>config.php</b> and edit it.
ja: <b>致命的なエラー</b>: <b>config.php-dist</b> を
    		<b>config.php</b> にコピーし、編集することを忘れないでください。

en: <b>Fatal Error</b>: You have enabled USE_CURL_FOR_ICONS, but your PHP 
    			doesn't seem to support CURL functions.
ja: <b>致命的なエラー</b>: USE_CURL_FOR_ICONS が有効だが、
    			PHP は CURL 機能をサポートしていないように見えます。

en: <b>Fatal error</b>: RSS_BACKEND_TYPE is deprecated. Please remove this
    			option from config.php
ja: <b>致命的なエラー</b>: RSS_BACKEND_TYPE は非推奨です。
    			このオプションを config.php から削除してください。

en: Access Level
ja: アクセスレベル

en: Access level
ja: アクセスレベル

en: Access level:
ja: アクセスレベル:

en: Actions...
ja: 操作...

en: Active article actions
ja: 有効な記事の操作

en: Add
ja: 追加

en: Added user <b>%s</b> with password <b>%s</b>
ja: ユーザー名 <b>%s</b> とパスワード <b>%s</b> で追加しました

en: Adding category <b>%s</b>.
ja: カテゴリー <b>%s</b> の追加中です。

en: Adding category <b>%s</b>...<br>
ja: カテゴリー <b>%s</b> を追加中...<br>

en: Adding feed category...
ja: フィードカテゴリーの追加中...

en: Adding feed...
ja: フィードの追加中...

en: Adding user...
ja: ユーザーの追加中...

en: Address changed.
ja: アドレスを変更しました。

en: Administrator
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 高度

en: All
ja: すべて

en: All Articles
ja: すべての記事

en: All done.
ja: すべて終了しました。

en: All feeds
ja: すべてのフィード

en: All feeds updated.
ja: すべてのフィードを更新しました。

en: All feeds:
ja: すべてのフィード:

en: Allow duplicate posts
ja: 複製投稿の許可

en: Already imported.
ja: 既にインポート済みです。

en: Already subscribed to <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b> は既に購読しています。

en: Article purging:
ja: 記事の削除:

en: Articles newer than X days
ja: 記事が X 日より新しい

en: Articles newer than X hours
ja: 記事が X 時間より新しい

en: Assign tags
ja: タグの割り当て

en: Attachment:
ja: 添付:

en: Attachments:
ja: 添付:

en: Authentication
ja: 認証

en: Automatically expand articles in combined mode
ja: 組み合わせモードで記事を自動的に展開する

en: Cache images locally
ja: ローカルに画像をキャッシュする

en: Can't add category: no name specified.
ja: カテゴリーが追加できません: 名前が指定されていません。

en: Can't add user: no login specified.
ja: ユーザーが追加できません: ログイン名が指定されていません。

en: Can't create label: missing SQL expression.
ja: ラベルを作成できません: SQL 表現が見当たりません。

en: Can't create label: missing caption.
ja: ラベルが作成できません: キャプションが見当たりません。

en: Can't subscribe: no feed URL given.
ja: 購読できません: フィード URL が入力されていません。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Caption
ja: キャプション

en: Category <b>$%s</b> already exists in the database.
ja: カテゴリー <b>%s</b> はデータベースに既に存在します。

en: Category editor
ja: カテゴリーエディター

en: Category reordering disabled
ja: カテゴリーの順序変更を無効にしました

en: Category reordering enabled
ja: カテゴリーの順序変更を有効にしました

en: Change e-mail
ja: 電子メールを変更する

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Change password to
ja: 次のパスワードに変更する:

en: Change theme
ja: テーマを変更する

en: Changed password of user <b>%s</b>
    					 to <b>%s</b>
ja: ユーザー <b>%s</b> のパスワードを
                                            <b>%s</b>に変更しました

en: Changed password of user <b>%s</b>.
ja: ユーザー <b>%s</b> のパスワードを変更しました。

en: Changing category of selected feeds...
ja: 選択されたカテゴリーのフィードの削除中...

en: Checking version...
ja: バージョンの確認中...

en: Clear feed data
ja: フィードデータの消去

en: Click here to register this site as a feed reader.
ja: クリックするとフィードリーダーとしてこのサイトを登録します。

en: Click to collapse category
ja: 閉じたカテゴリーのクリック

en: Click to edit
ja: 編集するにはクリック

en: Click to expand article
ja: 開いた記事のクリック

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じる

en: Collapse feedlist
ja: フィード一覧を閉じる

en: Collapse sidebar
ja: サイドバーを縮小する

en: Combined feed display
ja: フィード表示の組み合わせ

en: Configuration check failed
ja: 設定の確認で失敗

en: Confirm marking feed as read
ja: 既読としてフィードのマーキングについて確認する

en: Confirm password
ja: 新しいパスワード(確認)

en: Content
ja: 内容

en: Content Filtering
ja: コンテンツフィルタリング

en: Content contains
ja: コンテンツの内容

en: Content filtering
ja: コンテンツフィルタリング

en: Converting database...
ja: データベースの変換中...

en: Could not change address.
ja: アドレスの変更ができません。

en: Could not create user <b>%s</b>
ja: ユーザー <b>%s</b> の追加中です。

en: Could not display article (missing XML object)
ja: 記事を表示できません (XML オブジェクトが見当たりません)

en: Could not find necessary schema file, need version:
ja: 必要なスキーマファイルを見つけられませんでした。次のバージョンが必要です:

en: Could not update database
ja: データベースを更新できません

en: Could not update headlines (missing XML object)
ja: ヘッドラインを更新できません (XML オブジェクトが見当たりません)

en: Create
ja: 作成

en: Create Filter
ja: フィルターを作成する

en: Create category
ja: カテゴリーの作成

en: Create filter
ja: フィルターを作成する

en: Create label
ja: ラベルを作成する

en: Create user
ja: ユーザーの作成

en: Created filter <b>%s</b>
ja: フィルター <b>%s</b> を作成しました

en: Created label <b>%s</b>
ja: ラベル <b>%s</b> を作成しました

en: DOMXML extension is not found. It is required for PHP versions below 5.
ja: DOMXML 機能拡張が見つかりません。PHP バージョン 5 未満はそれを要求します。

en: Daily
ja: 毎日

en: Database Updater
ja: データベースアップデーター

en: Date
ja: 日付

en: Default
ja: 標準

en: Default article limit
ja: 標準の記事制限

en: Default interval
ja: 更新の間隔

en: Default interval between feed updates (in minutes)
ja: フィードの更新までの標準間隔 (単位:分)

en: Denied. Your access level is insufficient to access this page.
ja: 拒否します。このページへのアクセスをするにはアクセスレベルが不足します。

en: Disable updates
ja: 更新を無効にする

en: Display this help dialog
ja: このヘルプダイアログの表示

en: Do not show images in articles
ja: 記事内に画像を表示しない

en: Done.
ja: 終了しました。

en: Drag me to resize panels
ja: パネルの大きさを変更するにはここをドラッグします

en: E-mail
ja: 電子メール

en: E-mail has been changed.
ja: 電子メールを変更しました。

en: E-mail:
ja: 電子メール:

en: ERROR!
ja: エラー!

en: Each 12 hours
ja: 各 12 時間

en: Each 15 minutes
ja: 各 15 分

en: Each 30 minutes
ja: 各 30 分

en: Each 4 hours
ja: 各 4 時間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Tags
ja: タグを編集する

en: Edit categories
ja: カテゴリーの編集

en: Edit feed
ja: フィードを編集する

en: Edit feed categories
ja: フィードカテゴリーを編集する

en: Edit tags
ja: タグを編集する

en: Edit tags for this article
ja: この記事のタグを編集する

en: Enable e-mail digest
ja: 電子メールでのダイジェストを有効にする

en: Enable feed categories
ja: フィードカテゴリーを有効にする

en: Enable feed icons
ja: フィードアイコンを有効にする

en: Enable inline MP3 player
ja: インライン MP3 プレイヤーを有効にする

en: Enable labels
ja: ラベルを有効にする

en: Enable search toolbar
ja: 検索ツールバーを有効にする

en: Enabled
ja: 有効にする

en: Entered passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Entire feed
ja: フィードの入力

en: Erase all non-starred articles in %s?
ja: %s のすべてのお気に入りではない記事を削除しますか?

en: Error while parsing document.
ja: ドキュメントの解析中のエラーです。

en: Error: SQL expression is blank.
ja: エラー: SQL 表記が空です。

en: Error: can't find body element.
ja: エラー: 本文要素を見つけることができませんでした。

en: Error: please upload OPML file.
ja: エラー: OPML ファイルをアップロードしてください。

en: Examples
ja: 例

en: Exit preferences
ja: 設定を終了する

en: Export OPML
ja: OPML エクスポート

en: Fatal Error
ja: 致命的なエラー

en: Feed
ja: フィード

en: Feed Editor
ja: フィードエディター

en: Feed actions
ja: フィード操作

en: Feed actions:
ja: フィード操作

en: Feed browser is administratively disabled.
ja: フィードブラウザーは管理者によって無効になっています。

en: Feed information:
ja: フィード情報:

en: Feed not found.
ja: フィードが見つかりません。

en: File:
ja: ファイル:

en: Filter Editor
ja: フィルターエディター

en: Filter article
ja: 記事フィルター

en: Finished. Performed <b>%d</b> update(s) up to schema
    			version <b>%d</b>.
ja: 完了しました。<b>%d</b> 個のテーブルをスキーマーバージョン<b>%d</b> に更新しました。

en: Firefox Integration
ja: Firefox 統合

en: Fresh articles
ja: 新しい記事

en: General
ja: 全体

en: Generate another link
ja: 別のリンクを生成する

en: Generated feed
ja: 生成したフィード

en: Go to...
ja: 移動...

en: Group headlines in virtual feeds
ja: 仮想フィードのグループヘッドライン

en: Hello,
ja: ようこそ、

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help topic not found.
ja: ヘルプのトピックが見つかりません。

en: Hide feedlist
ja: フィード一覧を隠す

en: Hide feeds with no unread messages
ja: 未読でないメッセージとフィードを隠す

en: Hide from "Other Feeds"
ja: 「その他のフィード」から隠す

en: Hide from my feed list
ja: 自分のフィード一覧から隠す

en: Hide visible read articles
ja: 読んだ記事が見えないように隠す

en: Hourly
ja: 毎時

en: Ignore Scoring
ja: スコア計算の無効化

en: Import
ja: インポート

en: Importing OPML (using DOMDocument extension)...
ja: OPML のインポート中 (DOMDocument 機能拡張を用いて)...

en: Importing OPML (using DOMXML extension)...
ja: OPML のインポート中 (DOMXML 機能拡張を用いて)...

en: Include in e-mail digest
ja: 電子メールダイジェストに含む

en: Incorrect database schema version. &lt;a href='update.php'&gt;Please update&lt;/a&gt;.
ja: データベーススキーマのバージョンが適切ではありません。&lt;a href='update.php'&gt;更新してください&lt;/a&gt;。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Internal error: Function not implemented
ja: インターナルエラー: 機能が実装されていません

en: Inverse match
ja: 一致しない

en: Invert
ja: 反転

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Label Editor
ja: ラベルエディター

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels and SQL Expressions
ja: SQL 表現とラベル

en: Language:
ja: 言語:

en: Last headlines:
ja: 最終ヘッドライン:

en: Last logged in
ja: 最終ログイン

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Last update:
ja: 最終更新:

en: Last updated:
ja: 最終更新:

en: Last&nbsp;Article
ja: 最後の記事

en: Limit bandwidth usage
ja: 帯域の制限を使う

en: Limit search to:
ja: 対象範囲

en: Limit:
ja: 制限:

en: Link
ja: リンク

en: Link to feed:
ja: フィードへのリンク:

en: Link to user stylesheet to override default style, disabled if empty.
ja: 標準のスタイルを上書きするスタイルシートへのリンクで、空の場合は無効です。

en: Loading help...
ja: ヘルプの読み込み中...

en: Loading, please wait...
ja: 読み込み中です。しばらくお待ちください。

en: Log in
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login field cannot be blank.
ja: ログイン名の項目は空にできません。

en: Login:
ja: ログイン:

en: Logout
ja: ログアウト

en: Long date format
ja: 完全な日付の形式

en: Manual purge
ja: 手動削除

en: Mark %d article(s) as read?
ja: %d 件のマークした記事を既読として設定しますか?

en: Mark %d selected articles in %s as read?
ja: 選択した %d 件の記事を既読にしますか?

en: Mark all articles as read?
ja: すべての記事を既読にしますか?

en: Mark all articles in %s as read?
ja: すべての記事を既読に設定しますか?

en: Mark all feeds as read
ja: すべてのフィードを既読に設定する

en: Mark all visible articles in %s as read?
ja: %s のすべての可視記事を既読に設定しますか?

en: Mark articles as read automatically
ja: 自動的に既読として記事をマークする

en: Mark as read
ja: 既読にする

en: Mark as read:
ja: 既読にする:

en: Mark feed as read
ja: マークしたフィードを既読にする

en: Marking all feeds as read...
ja: すべてのフィードを既読に設定しています...

en: Match
ja: 一致

en: Match
ja: 一致

en: Match SQL
ja: SQL の一致

en: Match all unread articles:
ja: 一致したすべての未読記事:

en: Matches all articles for the last week (PostgreSQL):
ja: 再収集のすべての記事に一致 (PostgreSQL):

en: Matches all articles with scores between 100 and 500:
ja: 100 から 500 までのスコアのすべての記事に一致:

en: Move between articles
ja: 記事間で移動する

en: Move between feeds
ja: フィード間で移動する

en: Multiple Feed Editor
ja: 複数フィードエディター

en: My Feeds
ja: 自分のフィード

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Never purge
ja: ずっと削除しない

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password cannot be blank.
ja: 新しいパスワードを空にできません。

en: No
ja: いいえ

en: No OPML file to upload.
ja: アップロードする OPML ファイルがありません。

en: No article is selected.
ja: 選択された記事はありません。

en: No articles are selected.
ja: 記事は選択されていません。

en: No articles found to display.
ja: 表示する記事が見つかりません。

en: No articles found to mark
ja: マークした記事が見つかりません

en: No categories are selected.
ja: 選択されたカテゴリーはありません。

en: No feed categories defined.
ja: フィードカテゴリーが定義されていません。

en: No feed selected.
ja: フィードは選択されていません。

en: No feeds are selected.
ja: 選択されたフィードはありません。

en: No feeds found.
ja: フィードがありません。

en: No feeds to display.
ja: 表示するフィードがありません。

en: No filters are selected.
ja: 選択されたフィルターはありません。

en: No filters defined.
ja: フィルターが定義されていません。

en: No labels are selected.
ja: 選択されたラベルはありません。

en: No labels defined.
ja: ラベルが定義されていません。

en: No matching filters found.
ja: 一致するフィルターが見つかりません。

en: No matching labels found.
ja: 一致するラベルが見つかりません。

en: No matching users found.
ja: ユーザーが見つかりません。

en: No operation to perform.
ja: 実行する操作がありません。

en: No starred articles found to display.
ja: 表示するお気に入りの記事が見つかりませんでした。

en: No unread articles found to display.
ja: 表示する未読記事が見つかりませんでした。

en: No users are selected.
ja: 選択されたユーザーはありません。

en: No users defined.
ja: ユーザーが定義されていません。

en: None
ja: なし

en: Not linked
ja: リンクされていません

en: Notice
ja: 通知

en: Notifying <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b> の通知中です。

en: OPML Utility
ja: OPML ユーティリティ

en: Old password
ja: 現在のパスワード

en: Old password cannot be blank.
ja: 古いパスワードを空にできません。

en: Old password is incorrect.
ja: 古いパスワードが不正確です。

en: Open article in new window
ja: 新しいウィンドウで記事を開く

en: Open article links in new browser window
ja: 新しいブラウザーのウィンドウで記事のリンクを開く

en: Options
ja: オプション

en: Order:
ja: 並べ替え:

en: Other Feeds
ja: その他のフィード

en: Other actions
ja: その他の操作

en: Other actions:
ja: その他の操作:

en: Other feeds: Top 25
ja: その他のフィード: トップ 25

en: Other:
ja: その他:

en: Page
ja: ページ

en: Panel actions
ja: パネル操作

en: Params
ja: パラメーター

en: Password has been changed.
ja: パスワードを変更しました。

en: Password:
ja: パスワード:

en: Perform Action
ja: 操作の実行

en: Perform updates
ja: 更新の実行

en: Performing updates...
ja: 更新の実行中...

en: Personal data
ja: 個人データ

en: Place in category:
ja: カテゴリーの場所:

en: Please backup your database before proceeding.
ja: 実行前にデータベースのバックアップをしてください。

en: Please enter label title:
ja: ラベルの題名を入力してください:

en: Please select one feed.
ja: フィードをひとつ選択してください

en: Please select only one category.
ja: カテゴリーをひとつだけ選択してください。

en: Please select only one feed.
ja: フィードをひとつだけ選択してください。

en: Please select only one filter.
ja: フィルターをひとつだけ選択してください。

en: Please select only one label.
ja: ひとつだけラベルを選択してください。

en: Please select only one user.
ja: ひとつだけユーザーを選択してください。

en: Please select some feed first.
ja: はじめにいくつかのフィードを選択してください。

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Power User
ja: パワーユーザー

en: Preferences
ja: 設定

en: Press any key to close this window.
ja: 何かキーを押して、このウィンドウを閉じてください。

en: Publish article
ja: 公開記事

en: Published
ja: 公開済み

en: Published Articles
ja: 公開された記事

en: Published articles
ja: 公開済みの記事

en: Purge old posts after this number of days (0 - disables)
ja: この日数よりあとの古い投稿を削除する (0 は無効です)

en: Purge unread articles
ja: 未読記事を削除する

en: Recategorize
ja: カテゴリー再設定

en: Registered
ja: 登録済み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove selected categories?
ja: 選択されたカテゴリーを削除しますか?

en: Remove selected filters?
ja: 選択されたフィルターを削除しますか?

en: Remove selected labels?
ja: 選択したラベルを削除しますか?

en: Remove selected users?
ja: 選択されたユーザーを削除しますか?

en: Removing feed...
ja: フィードの削除中...

en: Removing selected categories...
ja: 選択されたカテゴリーを削除しますか?

en: Removing selected filters...
ja: 選択されたフィルターの削除中...

en: Removing selected labels...
ja: 選択したラベルの削除中...

en: Removing selected users...
ja: 選択されたユーザーの削除中...

en: Replace current publishing address with a new one?
ja: 新しいもので現在の公開アドレスを置き換えますか?

en: Request not authorized.
ja: 要求は認証されていません。

en: Rescore articles
ja: 記事のスコアの再集計

en: Rescore articles in %s?
ja: %s の記事のスコアを再計算しますか?

en: Rescore articles in all feeds? This operation may take a lot of time.
ja: すべてのフィードの記事のスコアを再計算しますか? この操作は大量の時間を使うでしょう。

en: Rescore articles in selected feeds?
ja: 選択されたフィードの記事のスコアを再計算しますか?

en: Rescoring articles...
ja: 記事のスコアの再計算中...

en: Rescoring feeds...
ja: フィードのスコアの再計算中...

en: Rescoring selected feeds...
ja: 選択されたフィードのスコアの再計算中

en: Reset category order?
ja: 選択されたカテゴリーの順序をリセットしますか?

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Reset password of selected user?
ja: 選択されたユーザーのパスワードをリセットしますか?

en: Reset to defaults
ja: 標準に戻す

en: Reset to defaults?
ja: 標準に戻しますか?

en: Resetting password for selected user...
ja: 選択されたユーザーのパスワードのリセット中...

en: Return to Tiny Tiny RSS
ja: Tiny Tiny RSS に戻る

en: Return to preferences
ja: 設定に戻る

en: Reverse headline order (oldest first)
ja: ヘッドラインの逆順 (古いものがはじめに)

en: Right-to-left content
ja: 右から左のコンテンツ

en: SQL Expression
ja: SQL 表記

en: Save
ja: 保存

en: Save changes to selected feeds?
ja: 選択されたフィードの変更を保存しますか?

en: Save configuration
ja: 設定を保存する

en: Save current configuration?
ja: 現在の設定を保存しますか?

en: Saved filter <b>%s</b>
ja: フィルター <b>%s</b> を保存しました

en: Saved label <b>%s</b>
ja: ラベル <b>%s</b> を保存しました

en: Saving category...
ja: カテゴリーの保存中...

en: Saving feed...
ja: フィードの保存中...

en: Saving feeds...
ja: フィードの保存中...

en: Saving filter...
ja: フィルターの保存中...

en: Saving label...
ja: ラベルの保存中...

en: Saving user...
ja: ユーザーの保存中...

en: Score
ja: スコア

en: Score equals
ja: スコアと同じ

en: Score is greater than
ja: スコア以上

en: Score is less than
ja: スコア以下

en: Scroll article content
ja: 記事の内容をスクロールする

en: Search
ja: 検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search:
ja: 検索:

en: See also:
ja: 参考:

en: Select article under mouse cursor
ja: マウスカーソルの下の記事を選択する

en: Select theme
ja: テーマを選択する

en: Select:
ja: 選択:

en: Selection
ja: 選択

en: Selection toggle:
ja: 選択の切り替え:

en: Selection:
ja: 選択:

en: Set articles as unread on update
ja: 更新時に未読として記事を設定する

en: Set starred
ja: お気に入りに設定する

en: Short date format
ja: 短い日付の形式

en: Show
ja: 表示

en: Show additional information in feedlist
ja: フィード一覧の追加情報を表示する

en: Show article summary in new window
ja: 記事の要約を新しいウィンドウで表示する

en: Show content preview in headlines list
ja: ヘッドライン一覧に内容のプレビューを表示する

en: Show last article times
ja: 最後の記事の時間を表示する

en: Show search dialog
ja: 検索ダイアログを表示する

en: Showing most popular tags
ja: もっとも人気のあるタグを表示中

en: Showing top 25 registered feeds, sorted by popularity:
ja: 人気順の登録フィード、トップ 25 を表示中:

en: Site:
ja: サイト:

en: Some feeds have update errors (click for details)
ja: いくつかのフィードの更新エラーです (詳細はクリックしてください)

en: Sort by name or unread count
ja: 名前か未読数で並び替える

en: Sort feeds by unread articles count
ja: 未読記事数によるフィードの並び替え

en: Special
ja: 特別

en: Star article
ja: 記事をお気に入りにする

en: Starred
ja: お気に入り

en: Starred articles
ja: お気に入りの記事

en: Stored articles
ja: 記事を保管しました

en: Strip unsafe tags from articles
ja: 記事から安全でないタグを取り除く

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe to Feed
ja: フィードを購読する

en: Subscribe to feed
ja: フィードを購読する

en: Subscribed feeds
ja: 購読したフィード

en: Subscribed feeds count
ja: 購読フィード数

en: Subscribed to <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b> を購読しました。

en: Subscribed to feeds:
ja: フィードを購読する:

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Tags
ja: タグ

en: Tags for this article (separated by commas):
ja: この記事のタグ (カンマで区切ります):

en: The configuration was reset to defaults.
ja: 設定を標準に戻しました。

en: The configuration was saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Themes
ja: テーマ

en: These feeds have not been updated because of errors:
ja: エラーのため、フィードは更新されませんでした:

en: This Tiny Tiny RSS site can be used as a Firefox Feed Reader by clicking the link below.
ja: 下のリンクをクリックすることで、Firefox のフィードリーダーとしてこの Tiny Tiny RSS のサイトを使うことができます。

en: This feed
ja: このフィード

en: This feed requires authentication.
ja: このフィードは認証を要求します。

en: This program requires XmlHttpRequest
ja: このプログラムは、XmlHttpRequest を要求します

en: This program requires cookies
ja: このプログラムはクッキーを要求します

en: This script is for Tiny Tiny RSS installations with MySQL backend only.
ja: このスクリプトは Tiny Tiny RSS を MySQL バックエンドにのみインストールします。

en: Tiny Tiny RSS database is up to date.
ja: Tiny Tiny RSS のデータベースを更新しました。

en: Title
ja: 題名

en: Title contains
ja: 題名の内容

en: Title or Content
ja: 題名か内容

en: Title or content
ja: 題名か内容

en: Toggle Feedlist
ja: フィード一覧を切り替える

en: Toggle category reordering mode
ja: カテゴリーの並び替えモードの切り替え

en: Toggle published
ja: 公開を切り替える

en: Toggle starred
ja: お気に入りを切り替える

en: Toggle unread
ja: 未読に切り替える

en: Toggle:
ja: トグル

en: Top 25
ja: トップ 25

en: Top 25 feeds
ja: トップ 25 フィード

en: Trying to change e-mail...
ja: 電子メールの変更を試行中...

en: Trying to change password...
ja: パスワードの変更を試行中...

en: Unable to delete non empty feed categories.
ja: 殻でないフィードカテゴリーは削除できません。

en: Uncategorized
ja: カテゴリー割り当てなし

en: Unknown Error
ja: 未知のエラー

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unpublish article
ja: 非公開記事

en: Unread
ja: 未読

en: Unread articles
ja: 未読記事

en: Unstar article
ja: 記事のお気に入りを解除する

en: Unsubscribe
ja: 購読をやめる

en: Unsubscribe from %s?
ja: %s の購読をやめますか?

en: Unsubscribe from selected feeds?
ja: 選択されたフィードの購読をやめますか?

en: Unsubscribing from selected feeds...
ja: 選択されたフィードの購読を解除中...

en: Update
ja: 更新

en: Update Errors
ja: 更新エラー

en: Update active feed
ja: 有効なフィードの更新

en: Update all feeds
ja: すべてのフィードの更新

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated articles
ja: 更新済み記事

en: Updating to version %d...
ja: バージョン %d のの確認中...

en: Use default
ja: 標準を使用する

en: User
ja: ユーザー

en: User <b>%s</b> already exists.
ja: ユーザー <b>%s</b> は既に存在します。

en: User Editor
ja: ユーザーエディター

en: User Manager
ja: ユーザー管理

en: User details
ja: ユーザーの詳細

en: User stylesheet URL
ja: ユーザースタイルシートの URL

en: Weekly
ja: 毎週

en: Yes
ja: はい

en: You can't clear this type of feed.
ja: フィードのこの種類を消去できません。

en: You can't unsubscribe from the category.
ja: カテゴリーから購読をやめることができません。

en: Your Tiny Tiny RSS database needs update to the latest version (<b>%d</b> to <b>%d</b>).
ja: Tiny Tiny RSS は最新のバージョンに更新する必要があります (<b>%d</b> から <b>%d</b>)。

en: Your access level is insufficient to open this tab.
ja: このタブを開くにはアクセスレベルが不十分です。

en: Your access level is insufficient to run this script.
ja: このスクリプトを実行するにはアクセスレベルが不十分です。

en: Your password is at default value, 
    						please change it.
ja: パスワードが標準のままです。
                                                    変更してください。

en: Your version of MySQL is not currently supported. Please see 
    		official site for more information.
ja: MySQL のバージョンが現在サポートされていません。オフィシャルウェブサイト
    		の追加情報を参照してください。

en: [No caption]
ja: [キャプションなし]

en: [tt-rss] Password change notification
ja: [tt-rss] パスワード変更通知

en: browse more
ja: もっと参照する

en: config: DATABASE_BACKED_SESSIONS are currently broken with MySQL
ja: 設定: DATABASE_BACKED_SESSIONS は 現在 MySQL では壊れています

en: config: DATABASE_BACKED_SESSIONS is incompatible with SINGLE_USER_MODE
ja: 設定: DATABASE_BACKED_SESSIONS は SINGLE_USER_MODE と矛盾します

en: config: MAIL_FROM has been split into DIGEST_FROM_NAME and DIGEST_FROM_ADDRESS
ja: 設定: MAIL_FROM は DIGEST_FROM_NAME と DIGEST_FROM_ADDRESS に分けられました

en: config: SESSION_EXPIRE_TIME is too low (less than 60)
ja: 設定: SESSION_EXPIRE_TIME が低すぎます (60 以下)

en: config: SESSION_EXPIRE_TIME is undefined
ja: 設定: SESSION_EXPIRE_TIME が未定義です

en: config: SESSION_EXPIRE_TIME should be greater or equal to
ja: 設定: SESSION_EXPIRE_TIME は次の数字以上でなければなりません:

en: config: your config file version is incorrect. See config.php-dist.
ja: 設定: 設定ファイルのバージョンが不正確です。config.php-dist を参照してください。

en: description
ja: 説明

en: display feeds
ja: フィードの表示

en: display tags
ja: タグの表示

en: match on:
ja: 対象項目:

en: no tags
ja: タグがありません

en: tag cloud
ja: タグクラウド

en: unknown type
ja: 未知の種類

en: with parameters:
ja: パラメーター:
